standart plemene Šeltie

     
 

Mé zájmy

Mě velmi zajímá genetika a různé její vzájemné souvislosti.

Jako první zde tedy umisťuji články o barvě srsti a jejím vlivu na kvalitu a barvu zraku u psů.

Nejedná se pouze o šeltie, ale i o mnohá jiná plemena. Plemena, u nichž se vyskytuje zbarvení ,,merle".

Články pocházejí z časopisu Pes přítel člověka a jsou zde uveřejněny se svolením šéfredaktorky tohoto časopisu, paní Stanislavy Jansové, ze dne 23. 2. 2009. Ještě jednou bych jí ráda poděkovala za svolení k uveřejnění na našich stránkách.

 

Konkrétně se jedná o následující články:

1. Je libo melír? PPČ 8/2006

2. Bílá barva a vrozená hluchota u psů - 1. část, PPČ 10/2006

3. Bílá barva a vrozená hluchota u psů - 2. část, PPČ 11/2006

Autorkou všech tří článků je paní Andrea Melichárková.

 

Při scanování článků bohužel došlo ke zhoršení kvality fotografií, ale primární pro nás byla snadná čitelnost textu. Po kliknutí na obrázek se tento ještě zvětší

         

         

K této problematice ještě doporučuji ke shlédnutí:

http://www.lethalwhites.com/

http://www.ashgi.org/color/index.htm

(dole Eye Anomalies, ale i další)

 

Standard plemene Šeltie

Celkový dojem:
malý, dlouhosrstý pracovní pes velké krásy, bez známek těžkopádnosti a hrubosti. Obrys těla symetrický, žádná část není disharmonická vzhledem k celku. Bohatá srst, bohatý límec a náprsenka a krásně utvářená hlava s líbezným výrazem se spojují v ideální obraz.

Charakteristika:
ostražitý, mírný, inteligentní, silný a temperamentní.

Povaha:
oddaný a milující svého majitele, rezervovaný vůči cizím, nikdy nervózní.

Hlava a lebka:
ušlechtilá hlava, při pohledu shora i z profilu tvoří dlouhý tupý klín, zužující se plynule od uší k nosu. Šířka lebky je ve správném poměru k její délce a délce nosní partie. Celek musí být posuzován vzhledem k velikosti psa. Mozkovna plochá, přiměřené šířky mezi ušima, s nevýrazným týlním hrbolem. Líce ploché, plynule přecházející do dobře zakulaceného nosu. Mozkovna a nosní partie stejné délky, dělícím bodem je vnitřní koutek oka. Horní linie mozkovny souběžná s linií nosu, s nepříliš výrazným, ale zřetelně vyznačeným stopem. Čenich, pysky a okraje očních víček černé. Charakteristický výraz je dán vyvážeností a harmonií lebky a obličejové části, tvarem, barvou a uložením očí a správným nasazením a korektním nesením.

Tlama, chrup:
čelisti silné, souměrné, hladce řezané, spodní čelist dobře vyvinutá. Pysky pevně přiléhající. Zuby zdravé s dokonalým, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem. Horní zuby přesahují těsně přes spodní zuby a jsou kolmo usazené v čelisti. Plný počet 42 správně umístěných zubů je vysoce žádoucí.

Oči:
střední velikosti, šikmo uložené, mandlového tvaru. Barva tmavě hnědá, s výjimkou jedinců se zbarvením blue-merle, u kterých může být jedno nebo obě oči modré nebo s modrými skvrnami.

Uši:
malé, přiměřeně široké u kořene, umístěné dosti blízko u sebe na vrcholu lebky. V klidu položené dozadu, ale ve střehu otočené dopředu a neseny zpola vztyčené, se špičkami překlopenými vpřed.

Krk:
svalnatý, dobře klenutý, dostatečné délky, umožňující hrdé nešení hlavy.

Hrudní končetiny:
lopatky velmi dobře uložené směrem dozadu. V kohoutku odděleny pouze páteří, ale přizpůsobeny požadovanému klenutí žeber. Spojení lopatky s ramenní kostí dobře zaúhlené. Lopatka a ramenní kost přibližně stejné délky. Loket umístěný v polovině výšky mezi zemí a kohoutkem. Při pohledu zepředu končetiny svalnaté, harmonicky formátované a rovnoběžné, se silnými kostmi. Zápěstí silné a pružné. Trup: měřen od kloubu ramenní kosti a lopatky k hrbolu kosti sedací je nepatrně delší než kohoutková výška. Hrudník hluboký, dosahující k lokti. Žebra dobře klenutá, zužující se v dolní polovině hrudníku a tak dovolující volný pohyb lopatek a hrudních končetin. Hřbet rovný, s jemně klenutými bedry, zvolna přecházející do mírně klesající zádi.

Pánevní končetiny:
stehna široká a svalnatá, stehenní kost je do kosti pánevní uložena v pravém úhlu. Koleno zřetelně zaúhlené, hlezno dobře tvarované a zaúhlené, hluboko posazené, se silnými kostmi. Při pohledu zezadu jsou zadní nadprstí souběžná. Tlapy: oválné, s dobře vyplněnými polštářky, prsty klenuté a uzavřené.

Ocas:
nízko nasazen. Ocasní obratle se ke špičce zužují a dosahují k hlezennímu kloubu, ocas je bohatě osrstěný, lehce nahoru prohnutý. Při vzrušení může být nesen výše, ale nikdy nad úroveň hřbetu. Nikdy nesmí být zalomený.

Chůze, pohyb:
pružný, plynulý a půvabný, vycházející z pánevních končetin, pokrývající maximální množství prostoru s minimální námahou. Mimochod, kličkování, kymácení nebo toporný, chůdovitý a akcentovaný pohyb je vysoce nežádoucí.

Osrstění:
dvojité, vrchní srst dlouhá, hrubá, rovná. Podsada jemná, krátká, hustá. Límec a náprsenka velmi bohatá. Praporce na hrudních končetinách bohaté. Pánevní končetiny až k hleznům hojně osrstěné, od hlezen dolů srst krátká / hladká. Srst na obličeji krátká, hladká. Krátkosrstí jedinci jsou vysoce nežádoucí.

Barva:
sobolí barvy: čisté barvy nebo se stínováním, od světle zlaté až po sytě mahagonovou. Barva stínování musí být velmi sytá. Vlčí a šedé zbarvení je nežádoucí. tricolor: temně černá na trupu, přenostně se sytými tříslovými znaky. blue-merle: jasná, stříbřitě modrá, s černým melírováním a mramorováním. Sytě pálené znaky mají přednost, ale jejich absence nesmí být penalizována. Velké černé plotny, břidlicový nebo rezavý nádech ve svrchní srsti i v podsadě jsou vysoce nežádoucí. Celkový dojem musí být modrý. černo-bílá a černá s tříslovoujsou také uznávané barvy. Bílé znaky (mimo černé s tříslovou) mohou být: lysina, límec, náprsenka, končetiny a špička ocasu. Bílé znaky jsou preferovány (kromě černé s tříslovou), jejich nepřítomnost se ale nepenalizuje. Bílé skvrny jinde na těle jsou vysoce nežádoucí.

Výška:
ideální výška v kohoutku: psi 37 cm, feny 35,5 cm. Odchylka více než 2,5 cm nahoru či dolů od této výšky je vysoce nežádoucí. Vady: všechny odchylky od výše uvedených bodů se považují za vady, jejichž hodnocení musí být v přesném poměru ke stupni odchylky.

Poznámka:
psi musí mít dvě očividně normálně vyvinulá varlata, úplně sestouplá v šourku.